Być vatowcem czy nie być - oto jest pytanie

Początek każdej działalności to idea, pomysł na siebie, zarobek i samorealizację. Głowa pełna pomysłów, ręce gotowe do pracy i niestety kilka zagadnień księgowych, którymi trzeba się niezwłocznie zająć. Dla jednych wypełnienie druku CEIDG oraz wizyta w Urzędzie Skarbowym to drobnostka. Dla innych czarna magia.

Pierwsze pytania dotyczące sposobu rozliczania się z klientem wydaje się dosyć zasadne. To na nim będzie się bowiem opierała cała dokumentacja naszej firmy.

Bycie Panem Vatowcem - wyróżnienie?

Podatek VAT (od wartości dodanej) nieprzyjemnie się płaci, ale za to przyjemnie odlicza. Pan Vatowiec z pewnością plusy rozliczania faktur i ich wystawiania zapatruje w kontakcie z różnymi firmami. To na ich podstawie opłaca zlecenia i sam otrzymuje wynagrodzenie. Warto pamiętać, że wiele firm tylko poprzez fakturę umożliwia przyjęcie danego zlecenia. Co zatem w momencie, gdy nie jesteśmy Vatowcami? Tracimy zlecenie i cenne źródło dochodu.

Oczywiście możemy poprosić znajomego z branży o wystawienie faktury. Nie liczmy jednak, że będzie tak uprzejmy każdego miesiąca.

Odliczanie VAT-u to także możliwość zakupu sprzętów oraz innych materiałów biurowych po niższej cenie (bez podatku). Wrzucając takie zakupy w firmowe koszty możemy zyskać nawet kilkaset złotych! Brzmi nieźle!

Co jednak, w momencie, gdy kosztów brakuje? Niestety wówczas możemy narazić się na opłacanie dużego podatku dochodowego. To z reguły jest już znacznie mniej przyjemne.

Wolny jak "BezVatowiec"

Nie musi odprowadzać podatku, nie musi prowadzić aż tak skomplikowanej księgowości. Niestety nie "zarobi" na zakupach bez VAT, nie podejmie współpracy z firmami rozliczającymi się na podstawie faktury... Firmy, które nie są VAT-owcam muszą oferować cenę na tyle atrakcyjną, żeby zysk podatkowy był mniejszy.

Kiedy nie warto być VAT-owcem? Przede wszystkim wtedy, gdy Twoimi kontrahentami są klienci indywidualni.

Więcej plusów, czy minusów?

Trudno powiedzieć. Jeśli nie jesteśmy pewni, pamiętajmy, że w każdej sytuacji możemy zadeklarować, że chcemy nim zostać. Wystarczy wypełnić formularz VAT-R i dokonać wpłaty w wysokości 150 zł w okienku Urzędu Skarbowego.

Nie wiesz, czy zostać VATowcem? Udaj się po poradę do biura księgowego lub po prostu zapytaj o to w Urzędzie Skarbowym.

W ten sposób być może oszczędzisz sobie błędu popełnionego podczas wyboru jednej z opcji.


Zobacz wszystkie artykuły!

BiznesCenter.com.pl - Twoja firma w Internecie       strona główna | dodaj firmę | kontakt | logowanie | regulamin | mapa serwisu